Борис Приходько: Як ДПЗКУ працювала у 2015 році

27.12.2015
Борис Приходько: Як ДПЗКУ працювала у 2015 році

Про ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» пишуть часто, багато та різне. Знаю й те, що думки стосовно подальшого майбутнього корпорації дуже різняться. Однак, незважаючи на це, варто далі й далі продовжувати працювати задля ефективної роботи ДПЗКУ. Тому в кінці 2015 року, який був нелегким, хочу підсумувати зроблені кроки.

Так, одним із найважливіших напрямків корпораціє є експорт. З початку 2015 року ми відвантажили більше 2,2 млн тонн зернових на суму 430 млн доларів. А дебіторська заборгованість ДПЗКУ за експортними контрактами відсутня. Нашими партнерами являються виключно першокласні організації з високою репутацією на ринку. Ми заборонили торгувати з офшорними компаніями. Умови поставки зернових - переважно FOB на власних портових елеваторах в Одесі та Миколаєві. У планах корпорації збільшити частку продажів на умовах CFR з метою більш ефективного управління логістикою.

З початку 2015/2016 маркетингового року корпорацією закуплено понад 1,9 млн тонн зернових. Закупівля зерна здійснюється через власну мережу торгових представників. Близько 60% зерна купується на власних елеваторах, що дозволяє мінімізувати кількісно-якісні ризики при зберіганні збіжжя, а також ефективно управляти логістикою. Агентська схема закупівлі у нас не працює, передоплати не робляться. Зерно оплачується тільки після переоформлення його на своїх елеваторах у власність ДПЗКУ. Перевага віддається закупівлі зернових у середнього сільгоспвиробника. Ми створили систему мотивації менеджерів із закупівлі сільгосппродукції, яка стимулює закупівлю на підприємствах корпорації відповідно до плану закупівлі.

Одна з найважливіших програм корпорації із закупівлі зернових -  Форвард. Контракти по форварду укладалися тільки з сільгоспвиробниками за умовою поставки зерна на елеватори ДПЗКУ. У програмі брали участь близько 70 постачальників, з яких 27 не пройшли за критеріями відбору. Було профінансовано 41 клієнти на суму понад 110 млн гривень. Поставлено за форвардною програмою понад 65 тис тонн зернових. Всі зобов'язання по форварду постачальниками виконані на 100%. Дебіторська заборгованість за контрактами відсутня.

Також, запустили пілотний проект власної служби логістики. У перспективі маємо намір відвантажувати власне зерно з елеваторів корпорації і надавати послуги клієнтам по  експедируванню збіжжя з елеваторів корпорації.

Починаючи зі старту 15/16 МР на елеватори корпорації прийнято  близько 1,9 млн тонн зернових і олійних, впроваджується автоматизована система кількісно-якісного обліку руху зерна. Розпочато пілотний проект по системі постачання товаро - матеріальних ресурсів на елеватори з більш прискореною системою прийняття рішення і збільшенням повноважень директорів елеваторів. Здійснюється об'єктивне бюджетування і контроль витрат філій ДПЗКУ. Ще плануємо зараховувати на роботу директорів департаментів корпорації і керівників філій на конкурсній основі.

З метою мінімізації торгових ризиків трейдери корпорації пройшли навчання за ціновим прогнозом і системою хеджування цінових ризиків з використанням аграрних деривативів, які торгуються на основних сировинних біржах. Постійно працює ціновий комітет - колегіальний орган, що формує цінову стратегію і управляє торговельною позицією ДПЗКУ. Відкриваємо брокерський рахунок для хеджування цінових ризиків.

 Слід наголосити, що вдалося повернути близько 60 млн ​​грн дебіторської заборгованості минулих періодів. Ми сформовали систему мотивації юридичного департаменту і служби безпеки корпорації з прив'язкою до обсягу закриття дебіторської заборгованості та співпрацюємо з правоохоронними органами по її стягненню.

А поки що основною метою всього колективу лишається – стабілізація роботи компанії, щоби вона почала працювати як сучасний трейдер. 

Блог Бориса Приходька, ІА "УКРІНФОРМ"