ДПЗКУ. Результативний форвард

27.12.2015
ДПЗКУ. Результативний форвард

Уже кілька років поспіль «Державна продовольча-зернова корпорація України» реалізовує програму із закупівлі зерна майбутнього врожаю таких культур: пшениця, кукурудза, ячмінь і соя. Кінець року – час для підбиття підсумків і накреслення планів на майбутнє. Робимо це разом із директором департаменту закупівель і логістики ПАТ «ДПКЗУ» Дмитром Єрмоленком.

- У чому полягає механізм форвардних закупівель «Державної продовольчо-зернової корпорації України»?

- Безпосереднє виконання всіх етапів форвардних закупівель 2015 р. держкорпорація здійснювала через свої філії та регіональні відділи, які охоплюють майже всі області України.

Форвардну програму реалізовували в два етапи. Перший тривав із травня по липень, а другий – із серпня по грудень. Упродовж першого етапу сільгоспвиробники подавали заявки на участь у програмі, формували потрібний пакет документів та укладали угоди. По тому на поточний рахунок сільгоспвиробника надходила попередня сплата у розмірі майже 50% ринкової ціни на зерно, що на той час становило близько $75. Така система авансування дала змогу забезпечити аграріїв обіговими коштами на період посівної кампанії та зацікавити їх у повному виконанні форварду.

Другий етап програми передбачав постачання зерна сільгоспвиробниками (у кількості та якості, обумовленими угодою) та остаточний розрахунок. Розмір другого траншу не фіксувався під час укладання угоди, а розраховувався із закупівельної ціни кожного виду зернових на зерновому складі ПАТ «ДПЗКУ» на день постачання за вирахуванням першого траншу. Такий механізм давав аграріям змогу одержувати ринкові ціни на свою продукцію, до того ж ще й мати ресурси для додержання всіх елементів агротехнології. Отже, за економічної скрути, коли знайти обігові кошти вельми непросто, держава через ПАТ «ДПЗКУ» надала серйозну підтримку аграрним виробникам.

- Чи задоволені ви результатами програми у 2015 р.? Чим можна пояснити відмінності з попереднім роком, коли не було поставлено 35% законтрактованого зерна?

- Ніколи не можна бути задоволеним до кінця, адже це, як ваги. Поставили не так багато збіжжя, але виконали програму на 100%. Ми відбирали найнадійніших клієнтів, зважаючи на їх фінансове становище, їздили на поля та перевіряли стан посівів тощо. Участь у цій програмі взяли лише ті, в кому ми насправді були впевнені. Позаяк форвард-2015 розпочався доволі пізно, коло бажаючих було вужче, ніж торік. Ми відібрали 42 агрофірми. Торік навпаки – зробили наголос на кількості, а не на якості, відповідно контроль було втрачено. Ніхто не перевіряв фінансовий стан аграрія, а кошти виділялися за принципом кумівства.

- Як пояснити найбільшу активність роботи за цією програмою у Вінницькій і Чернігівській областях?

- Загалом, у цих регіонах ми працювали з тими аграріями, які вже неодноразово брали участь у форвардних програмах раніше. Вони зарекомендували себе як відповідальні партнери, відтак їм простіше було пройти попередню перевірку. Крім того, на час укладання договору, саме в цих регіонах посіви зернових були в найкращому стані. Для південних областей форвардна програма розпочалася запізно в 2015 р., тому вони були найменш активними. Західні регіони відзначилися кількістю договорів, але обсяги за ними були невеликими, оскільки це не надто зернові області.

- Чому саме кукурудза превалює серед культур, що потрапили у форвардні угоди? Чи зміниться ця ситуація надалі?

- Кукурудза – це експортно орієнтована культура, яка має величезний попит у світі. Саме її ПАТ «ДПЗКУ» має постачати до Китаю згідно з умовами генеральної угоди між Корпорацією та ССЕС. Вважаю, що така тенденція залишиться і надалі, кукурудза буде саме тією культурою, яку аграріям вигідніше буде законтрактувати, оскільки пшениця та ячмінь мають бути поставлені не пізніше 1 серпня, а кукурудза – до 1 листопада. Тобто у виробника є більше часу на користування коштами, отриманими від ПАТ «ДПЗКУ» у вигляді попередньої оплати.

- Чим різнитиметься форвардна програма у наступному році з тією, що мала місце в році, що минає?

- Оскільки ДПЗКУ з теперішнім менеджментом вперше пройшли цей етап контролю, фінансування, постачання продукції на наші підприємства, то, на мою думку, наступного року нам буде набагато легше проводити новий форвард. Тому було ухвалено рішення збільшити фінансування форварду-2016 у 15–20 разів.

- Які основні переваги для аграрія від участі у форвардній програмі ДПЗКУ?

Я би хотів виділити такі: прозорість схеми форварду ДПЗКУ, ринкова ціна на зерно, застава за майбутній врожай, фінансова стабільність держкорпорації, сплата в термін згідно з угодою, вигідна процентна ставка, мережа закупівельників по всій Україні та повний спектр сервісних послуг.

Принагідно хочу привітати читачів вашого видання з Новим роком і Різдвом Христовим. Щиро зичу діставати від своєї праці як моральне, так і матеріальне задоволення! А ДПКЗУ цьому посприяє.

Журнал "ЗЕРНО"