Денис Полежаєв: 5 зрушень до успіху. Як ДПЗКУ повинна заробляти

20.09.2015
Денис Полежаєв: 5 зрушень до успіху. Як ДПЗКУ повинна заробляти

Державна зернова корпорація входить в топ-6 найбільших зернотрейдерів України. Ми експортуємо продукцію в 19 країн світу. Від ефективної і рентабельної роботи ДПЗКУ багато в чому залежать позиції нашої країни на глобальних ринках, надходження валютної виручки і формування ВВП. 

Напротивагу множенням збитків, до якої звикла ДПЗКУ з найпершого дня роботи, корпорація може і повинна стати прибутковою. Проаналізувавши ситуацію зсередини, можу сказати, що компанія в силах приносити країні від 55 до 88 млн доларів річного доходу. Щоб вийти на такі показники, є кілька ключових завдань - ефективне використання потужностей і їх модернізація, підвищення рентабельності та розширення ринків збуту, а головне - викорінення корупційних схем всередині корпораціі.

1. Збільшити потужності ДПЗКУ

В активі корпорації - 52 діючі філії, у тому числі Одеський і Миколаївський портові елеватори загальною потужністю 2,3 млн т. Власну перевалочну базу ми використовуємо всього на 85%. За контрактом з ССЕС ми повинні експортувати до 5 млн т. До 2025 року прогнозоване виробництво зернових в Україні збільшиться до 84,7 млн ​​тонн. А експорт - до 54,5 млн тонн. Всі ці цифри говорять про те, що модернізація потужностей корпорації - завдання номер "один" на сьогодні.

Наприклад, реконструкція Одеського зернового терміналу збільшить перевалку до 6 млн тонн і дозволить приймати судна типу "Panamax". Проект гарантує прибутковість і окупиться за 2 роки. Результат - ми збільшимо річні надходження від портової перевалки більш ніж у два рази.

2. Модернізація майданчиків

Переоснащення гостро потребують і склади. Близько 82% елеваторів оснащені енергозатратними сушарками часів СРСР. Реалізувати ці проекти ми можемо як за рахунок кредитної лінії КНР, так і за рахунок власного прибутку. У тому числі, від присутності на внутрішньому ринку. Тому серед пріоритетних завдань - серйозно збільшити переробку, заповнити ринок власною продукцією з додатковою вартістю. Всі можливості для цього є. Модернізація Одеського, Кролевецького та Тернопільського КХП дозволить виконати план по річному експорту 100 тис. тонн борошна. Напрямок перспективний, оскільки вже зараз через зростання цін щомісячна рентабельність виробництва борошна буде збільшуватися на 2-5%.

3. Законсервувати збитки

Ефективна робота завжди починається з повного аудиту підприємства та консервації непрацюючих філій. Платники податків не повинні платити за безхозні державні активи. Для зниження виробничих витрат і собівартості продукції необхідно створити логістичний відділ для управління вантажним транспортом, завершити впровадження системи он-лайн закупівель, а також ввести моніторинг, який в режимі реального часу контролював би витрачання енергоресурсів. Система сучасного обліку та бюджетування поверне під контроль менеджменту всі технологічні та виробничі процесси.

4. Розширити ринки збуту

ДПЗКУ працює переважно на азіатсько-африканському ринках. Вже сьогодні ми робимо багато чого, щоб відновити репутацію і повернути довіру партнерів. Важливо в цьому питанні - усунути ланцюги посередників. Для цього в середньостроковій перспективі потрібно створити мережу БЕК-офісів в країнах, яким цікавий імпорт українського зерна і борошна. Таким чином можна вивести корпорацію на нові преміальні ринки і заробляти на експорті зерна.

5. Заборонити торги в офшорах

ДПЗКУ перекрила основні канали виведення грошей в офшори та повертає репутацію прогнозованого гравця на зерновому ринку. У 2014 році в результаті продажу зерна 4 офшорним компаніям ДПЗКУ отримала 132 млн доларів дебіторської заборгованості. Поставки були зроблені, а виручку просто не отримали. Тепер ми не тільки не можемо стягнути борги, але і потрапляємо під санкції Мінекономрозвитку. Повернути ці гроші майже неможливо. Тому ми поставили перед собою мету - ліквідувати навіть мінімальну можливість виведення грошей в офшори в майбутньому. Тепер корпорація виходить з бездоганної репутації партнерів і працює тільки з відомими компаніями. Як результат протягом поточного року в ДПЗКУ не з'явилося жодної нової дебіторської заборгованості, а також жодного дефолту за експортними контрактами. Щоб нівелювати корупційний шлейф минулих років, зараз встановлюються принципово нові правила гри. Корпорація справді повертає репутацію чесного і надійного партнера, мінімізуємо фінансові ризики і оптимізуємо логістичні витрати. Ця робота позначиться на фінансових показниках за підсумками року.

Денис Полежаєв, заступник голови правління ПАТ "ДПЗКУ"