Денис Полежаєв: Роботу ДПЗКУ потрібно будувати за зразками успішних приватних компаній

7.06.2015
Денис Полежаєв: Роботу ДПЗКУ потрібно будувати за зразками успішних приватних компаній

На сьогоднішній день Державна продовольчо-зернова корпорація має найбільші елеваторні потужності в Україні. Однак це не є показником успіху. За ДПЗКУ тягнеться шлейф корупційних скандалів, її елеватори за технічним оснащенням далекі від сучасних стандартів, колективи підприємств працюють за застарілими стандартами. На початку цього року в компанії змінилися керівники. 

Нові лідери заявили про прийдешню кардинальну перебудову всієї роботи ДПЗКУ. Сайт Elevatorist.com поспілкувався із заступником голови правління ДПЗКУ Денисом Полежаєвим, який відповідає за елеваторний напрямок. Він розповів про реальний стан справ і про плани щодо вдосконалення всієї структури зерносховищ державної компанії.

Elevatorist.com: Денисе Олеговичу, скільки часу Ви працюєте на новій посаді?

Полежаєв: На посаді заступника голови правління держкорпорації я працюю з 30 січня 2015 року.

Elevatorist.com: Коли Вас сюди запросили, Ви уявляли обсяг роботи?

Полежаєв: Так. Уявляв.

Elevatorist.com: Що змусило погодитися на цю посаду?

Полежаєв: Я хочу довести собі, що зможу впоратися з поставленими завданнями. Вони складні, враховуючи, що додається політична складова - нестабільність. Тому не розумієш, скільки у тебе є часу на те, щоби встигнути щось змінити.

Elevatorist.com: Який з себе елеваторний напрямок ДПЗКУ на сьогоднішній день?

Полежаєв: Сьогодні в ДПЗКУ 57 працюючих філій, які, в більшості зосереджені у найбільших врожайних частинах України - північній, західній і центральній. Всі елеватори старої споруди, тобто як підлогові зерносховища, так і елеватори вертикального зберігання із залізобетонними силосами.

Elevatorist.com: Наскільки наявні елеватори відповідають сучасним стандартам?

Полежаєв: Дивлячись які стандарти до них пред'являти. З функціями лінійних елеваторів вони цілком справляються.

Elevatorist.com: Сучасні елеватори намагаються нарощувати обороти, тобто більше виконувати функцію перевалки, а не тривалого зберігання. Чи зможуть вони працювати в такому режимі?

Полежаєв: Існуючі потужності технічно цілком дозволяють витримати такий режим. Однак для того, щоб було більше оборотів, потрібно більше зерна. Сьогодні на елеваторному ринку серйозна конкуренція. Тому для елеваторів ДПЗКУ буде перемогою зробити хоча б один оборот, що і відбувається в реальності. Максимум – це 1,5-2 обороти.

Elevatorist.com: Чи потрібна елеваторам ДПЗКУ модернізація, і скільки в неї необхідно вкласти?

Полежаєв: На мій погляд, модернізації. потребують тільки сушарки та вантажно-розвантажувальні механізми. Конкретного кошторису поки немає, але щоби розширити ці вузькі місця, я думаю, потрібно близько 50 млн грн. Повторюся, це неточна цифра.

У поточному році особливих вкладень ми не плануємо, тому що вже починається новий сезон, потрібно думати про приймання зерна, а не про заміну обладнання. А ось на майбутнє ми готуємо економічно-обґрунтований план модернізації, продумуємо все до дрібниць. Для нас не прийнятно витрачати гроші даремно, як це іноді трапляється, в тому числі траплялося і в цій компанії.

Elevatorist.com: Ви плануєте модернізацію всіх елеваторів ДПЗКУ?

Полежаєв: Поки я говорю тільки про ту незначну частини, де є перспектива, що модернізація допоможе збільшити оборот. Таких елеваторів близько 10. Всі інші потребують поточного ремонту, частина взагалі перебуває в занедбаному стані.

Elevatorist.com: Іншими словами, є незатребувані елеватори?

Полежаєв: Затребувані всі. Я вже говорив вище, всі вони знаходяться у врожайних зонах України. Однак, щоб збільшити їх ефективність, необхідно поліпшити менеджмент. Причому в деяких випадках, мабуть, доведеться замінювати його повністю, тоді робота налагодиться.

Elevatorist.com: Яке обладнання ДПЗКУ планує встановлювати в ході модернізації? Вітчизняне або закордонне?

Полежаєв: Плануємо встановлювати і надаємо перевагу вітчизняному. Його якість підходить для потужностей наших елеваторів.

Elevatorist.com: Є думка, що вітчизняне обладнання сьогодні дорожче, ніж закордонне?

Полежаєв: Дивлячись про яке обладнання вести мову. Якщо говорити про сепаратори, елементи зерносушарок, то в будь-якому випадку вітчизняне буде дешевше. А якщо про транспортні елементи, силоси, то, напевно, дешевше імпортне. Все залежить від того, наскільки воно технологічне. Зарубіжні виробники і дистриб'ютори можуть запропонувати більш низьку ціну на високотехнологічне обладнання. Або бувають ситуації, коли українських аналогів певного обладнання взагалі немає.

Elevatorist.com: Попереднє керівництво ДПЗКУ анонсувало, що на елеваторах компанії в рамках китайського контракту буде встановлено китайське обладнання. В Україні таке елеваторне обладнання не поширене. Чи буде воно відповідати вимогам якості?

Полежаєв: У нас немає на сьогоднішній день ніяких пропозицій чи запитів з приводу використання китайського обладнання. Коли буде готовий план модернізації, тоді будемо вивчати і китайське, і вітчизняне, і будь-яке інше - скажімо, аргентинське або бразильське.

Elevatorist.com: Чи не планується найближчим часом приватизація елеваторів, які належать ДПЗКУ?

Полежаєв: ДПЗКУ - це вже акціонерне товариство, акції якого належать державі.

Elevatorist.com: У ДПЗКУ є необхідність у будівництві нових елеваторів?

Полежаєв: Швидше є необхідність у розширенні наявних портових елеваторів в Одесі та Миколаєві. Мова йде про збільшення потужностей на 30-50 тис. Т. Однак на розробку конкретних проектів у нашої нової команди поки не було часу, тому говорити про це рано.

Elevatorist.com: Наскільки сьогодні елеватори ДПЗКУ рентабельні? Що потрібно зробити, щоб підвищити їх рентабельність?

Полежаєв: Потрібно збільшувати вантажообіг і вантажозберігання, а також скоротити видаткову частину, в тому числі за допомогою переходу на альтернативні джерела енергії.

Elevatorist.com: У компанії прораховували, наскільки реально перевести елеватори ДПЗКУ на якесь альтернативне паливо?

Полежаєв: Так, розрахунки робилися, але ситуація на ринку нафтопродуктів настільки нестабільна, що вони швидко стають неактуальними. Ціни весь час падають. У кожному разі, в міру можливості ми сьогодні використовуємо і природний газ, у тому числі і скраплений - у тих випадках, коли немає можливості підвести природний, і рідке паливо.

Думаємо, що можна і потрібно застосовувати так зване пічне паливо. У будь-якому випадку це буде набагато дешевше, ніж природний газ. Але на місцях цим ніхто не хоче займатися, доведеться приймати вольові рішення. Ми розглядаємо також можливість використання твердого палива - соломи, пелетів. Є різні пропозиції, ми їх вивчаємо. Хоча тут є ризик, що твердого палива для наших елеваторів на весь рік не вистачить.

Elevatorist.com: Ви сказали, що однією з причин неефективної роботи елеваторів ДПЗКУ є слабкий менеджмент. Що потрібно змінити?

Полежаєв: По-перше, потрібно встановити жорстку вертикаль підпорядкування між елеваторами корпорації і центральним офісом. Вона на сьогоднішній день дуже слабка.

Не існує, на жаль, схеми електронного обміну даними, комп'ютерних програм. У центральному офісі ми не можемо бачити в режимі он-лайн ані залишків по елеватору, ані стану розрахунків з поклажодавцями. Ані відеофіксації на предмет безпеки на вагових. Ні електронного зважування, виведеного на один сервер, тобто систем безпеки, які дозволяють послабити людський фактор, і по можливості замкнути це все на одному пульті управління в центральному офісі.

Всього цього немає, доводиться працювати по-старому, в телефонному режимі. Змінити ситуацію можна за рік-півтора. У мене є великий досвід успішної реалізації таких проектів. У елеваторній галузі я працюю 16 років. Сподіваюся, буде час і можливість втілити всі прогресивні рішення і тут.

Elevatorist.com: Ні для кого не секрет, що репутація у Державній продовольчо-зерновій компанії на зерновому ринку не найкраща, були корупційні складові. Пропонована Вами система контролю допоможе якось змінити цю ситуацію?

Полежаєв: Звичайно. По можливості я буду прагнути зменшити частку людського фактору. З професіоналів ми організуємо відділ контролю, який буде відслідковувати питання якості і кількості зерна. Будемо проводити регулярні інвентаризації і запустимо пересувну виробничо-технічну лабораторію, яка буде постійно моніторити стан справ на різних елеваторах. Це те, що сьогодні на стадії реалізації.

Elevatorist.com: Погоджуючись на посаду заступника голови правління держкорпорації, Ви ставили для себе якусь мету? Чого хочете досягти в цій компанії?

Полежаєв: Хочу домогтися, щоб компанія була рентабельна, прозора, і щоб вона позбулася шлейфу чуток, обґрунтованих на 90% або навіть на 97%.

Elevatorist.com: Прагнете зробити з ДПЗКУ ідеальну компанію?

Полежаєв: Чи не ідеальну, а максимально наближену до успішних приватних компаній, які працюють в Україні і заробляють мільярди.

Elevatorist.com: Денисе Олеговичу, бажаємо Вам успіху в цій непростій справі. Спасибі за цікаву бесіду!

 

Elevatorist.com