Борис Приходько: ДПЗКУ поставляє в Китай кукурудзу за конкурентоспроможною на світовому ринку ціною

28.05.2015
Борис Приходько: ДПЗКУ поставляє в Китай кукурудзу за конкурентоспроможною на світовому ринку ціною

Згідно з укладеним контрактом між ДПЗКУ та ССЕС, ціни на кукурудзу для поставок в Китай були прив’язані  до котирувань кукурудзяних ф’ючерсів  на біржі Далянь та одночасно з цим  мали бути конкурентоспроможними на світовому ринку. 

Про це 28 травня під час своєї доповіді в рамках конференції «Зерновий форум & Maritime days» повідомив в.о. голови правління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Борис Приходько.

В.о. голови правління ПАТ "ДПЗКУ" підкреслив, що де факто кукурудза поставлялась в Китай за світовими цінами, які були набагато нижче котирувань кукурудзяних ф’ючерсів на біржі Далянь. Так, протягом останніх трьох років сформувався великий спред (різниця в ціні) між цінами на Далянській біржі та світовими цінами. Завдяки профіциту кукурудзи у світі, з одного боку, та бажанню китайського уряду сформувати великі перехідні залишки кукурудзи у країні, з іншого боку, різниця в цінах складає більш ніж 250%.

"Через високу внутрішню ціну на кукурудзу Китайський уряд мотивує власного фермера вирощувати її у великому об’ємі, а, з іншого боку, через встановлення імпортного мита у розмірі 65%, захищає внутрішній ринок від дешевої імпортної кукурудзи з Аргентини, США та України", - зазначив він.

Борис Приходько відмітив, що індикатором світових цін є котирування кукурудзяних ф’ючерсів на біржі СВОТ (Чикаго). Більш того, ціни на українську кукурудзу на умовах поставки FOB порти Чорного моря корелюють саме з цінами на біржі СВОТ. Традиційні ринки збуту української кукурудзи - Європа, Північна Африка та Близький Схід.  Уявіть собі, що може бути з внутрішніми цінами на кукурудзу в Україні, коли ,наприклад, у США посуха, а попит з боку традиційних імпортерів української кукурудзи збільшується.

За його словами, ціни ф’ючерсів на СВОТ зростають, росте світова ціна на кукурудзу, а разом з нею і ціна в Україні. Тобто, якщо в Китаї усе добре з врожаєм та перехідними залишками кукурудзи, дорога українська кукурудза повинна б була  поставлятися по дешевій ціні до Китаю. Доречі, така ситуація, коли ціна кукурудзяних ф’ючерсів на біржі СВОТ становила вищу ніж на біржі  Далянь, вже була у 2008 році, майже дорівнювала у другому кварталі 2011 року та четвертому кварталі 2012 року. Тому прив’язка ціни продажу української кукурудзи у Китай до котирувань української кукурудзи на умовах поставки FOB порти Чорного моря є більш безпечною для української сторони, ніж до ілюзорної прив’язки до котирувань на китайській  державній біржі Далянь з приміткою що ціна повинна бути конкурентоспроможною на світовому ринку.

«Висока ціна на біржі Далянь пов'язана з тим, що Китай мотивує виробників до нарощування обсягів виробництва кукурудзи шляхом збільшення внутрішніх цін», - пояснив Борис Приходько.

Крім того, він зазначив, що в Китаї формуються високі запаси зернових (близько 160 млн.тонн), що в майбутньому може відбитися на цінах. Імовірно, що Китай готується до збоїв у світових поставках аграрної сировини.

Прес-служба ПАТ «ДПЗКУ»