Китайські партнери готові збільшити плани з фінансування ДПЗКУ - голова правління держкорпорації Вовчук

16.07.2014
Китайські партнери готові збільшити плани з фінансування ДПЗКУ - голова правління держкорпорації Вовчук

Ексклюзивне інтерв'ю голови правління ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" Петра Вовчука агентству "Інтерфакс-Україна". 

Питання: Петре Володимировичу, підведіть підсумок роботи ДПЗКУ за 2013/2014 маркетинговий рік. Ви очолили держкорпорацію тільки в березні, чи вдалося за цей час впоратися з планами та викликами?

Відповідь: Говорити про підсумки роботи за 2013/2014 маркетинговий рік ще зарано, оскільки звітній період закінчується тільки в кінці липня. За попередніми оцінками роботи філій корпорації, очікуються задовільні результати.

Питання: У минулому сезоні об'єктом особливої ​​уваги були зовнішньоекономічні відносини ДПЗКУ з Китаєм. Як відомо, особливо "чутливою" стала тема виконання ДПЗКУ домовленостей щодо постачання зернових в рамках генеральної кредитної угоди на $ 3 млрд з китайською стороною. Чим все-таки завершилася історія з торговим спором між ДПЗКУ та китайською корпорацією ССЕС? Чи змінилися у зв'язку з цим умови співпраці?

Відповідь: У рамках минулої в Києві з 8 по 10 липня консультації підкомісії з торгівельно-економічних питань Міжурядової комісії зі співробітництва між КНР і Україною, китайська сторона вперше за час дії кредитних угод з ДПЗКУ висловила повне задоволення діяльністю держкорпорації і міжкорпоративними зв'язками між ДПЗКУ та ССЕС. Під час візиту було підписано меморандум про наміри. Документ, яким були підведені проміжні підсумки та окреслені плани подальшої співпраці.

Ми змістовно проінформували китайських партнерів про поточний фінансовий стан ПАТ "ДПЗКУ", обговорили технічні аспекти комерційного співробітництва держкорпорації і ССЕС, погодили план експорту зернових на найближчі півроку.

Зустрічі, що відбулися, носили конструктивний характер і надалі будуть позитивним фактором українсько-китайського торгівельно-експортного співробітництва. Рішення ряду проблемних питань та розгляд нових проектів ще раз підтверджують відповідальне ставлення сторін до виконання контракту та спільне бажання і надалі співпрацювати в інтересах обох держав.

Процес співпраці завжди передбачає запитання, іноді суперечки, а діалог передбачає корективи. У договорах з КНР окремі питання були глибоко опрацьовані. Тому пізніше одна з позицій була розтлумачена по-різному усіма сторонами, виникла суперечка. Для вирішення цих суперечностей ми залучили третю сторону - Лондонський арбітражний суд. Підкреслю: згаданий вами спір - єдиний, за рішенням якого ДПЗКУ і ССЕС вдалися до допомоги третьої сторони.

Питання: Скільки зерна експортували в 2013/2014 МГ?

Відповідь: У 2013/2014 МР корпорація експортувала близько 3 млн тонн зернових. У цілому ми справляємося з графіком поставок. Слід зазначити, що в останні 1,5 місяці ми експортували 165 тис. тонн кукурудзи.

Питання: Як корпорація справляється з обслуговуванням першого $ 1,5-мільярдного траншу кредиту від Ексімбанку Китаю?

Відповідь: Корпорація справляється з кредитними зобов'язаннями. Джерелом виконання кредитної угоди в частині погашення відсотків є статутна діяльність, тобто закупівля та постачання зернових на експорт - джерело формування платежів. Надходжень валютної виручки достатньо і для виплати відсотків по кредиту, і для обслуговування самого кредиту.

Питання: Останні півроку ДПЗКУ, в рамках кредитної угоди з Китаєм, веде масштабну модернізацію свого елеваторного господарства по всій Україні. Яку мету при цьому переслідуєте, яких показників по ємностям/якісним параметрам сховищ плануєте досягти?

Відповідь: Перший етап модернізації елеваторного господарства завершено наприкінці червня. Протягом минулого маркетингового року ми вклали в елеваторне господарство держкорпорації 61 млн грн. Це в середньому на 30% менше запланованого обсягу інвестицій, але, враховуючи політичну ситуацію в країні і валютні коливання, ми вважаємо хорошим показником і такі інвестиції.

Ми плануємо продовжити модернізацію. ПАТ "ДПЗКУ" володіє найбільшим елеваторним господарством країни. Інвестуючи в реконструкцію елеваторів, ми підвищуємо якість послуг. До нового маркетингового сезону ми закупили дві італійські зерносушарки, десятки одиниць автомобільних і залізничних вагів, зерноочисне обладнання, автомобілерозвантажувачі. Успішність і конкурентоспроможність елеватора забезпечуються його обладнанням, тому що це зручність і якість на кожному етапі обробки зерна.

Питання: Колишнє керівництво ДПЗКУ заявляло про плани з будівництва нового елеватора в Житомирській області. Такі роботи вже ведуться? Якщо так, то коли елеватор планується ввести в експлуатацію? Яка його проектна потужність, сума інвестицій у нього?

Відповідь: Дуже сподіваюся, що в Бровках Житомирської області буде збудовано новий елеватор, тому не хочеться наші кроки анонсувати наперед. У держкорпорації є проектні пропозиції від трьох організацій з будівництва. Після проходження експертизи ми можемо говорити про початок будівництва.

Питання: Коли очікується другий транш "китайського" ​​кредиту? Нагадайте про умови його використання.

Відповідь: 10 липня завершився візит до Києва представника компанії ССЕС, яка є другою стороною, готової надати кредит.

Нагадаю: друга частина кредиту Китайської народної республіки - товарна. Вона припускає закупівлю нами товарів, обладнання, послуг китайського виробництва. Ми надали їм інвестиційну програму розвитку ДПЗКУ з обсягом інвестицій до 4 млрд доларів.

Цим інвестпланом передбачається будівництво до 60 од. нових елеваторів, створення мережі річкових елеваторів, будівництво портового елеватора в Іллічівську. Реалізація програми дозволить збільшити експортну перевалочну потужність корпорації до 5 млн тонн на рік.

Китайську сторону також зацікавила збірка з китайських комплектуючих вагонів-зерновозів, оскільки дефіцит "хоперів" в Україні складає близько 20 тис. од. Цікавим представникам інвестора здався план будівництв заводів з глибокої переробки сільгосппродукції в біоетанол. Під озвучені програми китайські партнери готові збільшити плани щодо фінансування.

Питання: Як Ви оцінюєте хід закупівель зерна нового врожаю, в тому числі за форвардними контрактами? Нещодавно корпорація вирішила продовжити на два місяці - до вересня - прийом заявок на поставку по форварду. Чи пов'язано це з тим, що аграрії неохоче беруть участь у форвардній програмі? Чому так відбувається? На яких умовах вигідніше працювати в новому сезоні?

Відповідь: Корпорація вже почала закупівлю ранніх зернових нового врожаю. Що стосується рішення продовжити форвард, то це пов'язано з тим, щоб сільгоспвиробник зміг отримати авансові оборотні кошти на різних етапах виробництва, починаючи від весняно-польових робіт до збирання зернових. Підтримка середнього і дрібного сільгоспвиробника - одна з основних функцій держкорпорації.

Дані про те, що аграрії неохоче приймають участь у форварді, не відповідають дійсності. Більш того, недорогі кредитні кошти вкрай необхідні аграріям і вони знають, що корпорація може їх у цьому підтримати.

Вигідніше працювати, звичайно ж, по споту, так як надавати аванс нині - великий ризик. З моменту заснування ПАТ "ДПЗКУ" працює за форвардної програмі, сільгоспвиробники завжди розраховують на нашу підтримку в авансуванні. Зі свого боку, я вважаю безвідповідальним відмовляти їм у цьому.

З кінця квітня цього року за договорами поставки зерна майбутнього врожаю ДПЗКУ придбала у аграріїв 426 тис. тонн зернових, сплативши авансових платежів на суму понад 412 млн грн. Причому заявки на укладення форвардних договорів продовжують надходити.

Питання: Який план закупівель зернових ДПЗКУ ставить перед собою на 2014/2015 маркетинговий сезон? Чи очікуєте Ви посилення конкуренції серед зернотрейдерів?

Відповідь: ПАТ "ДПЗКУ" планує закупити не менше 4 млн тонн зернових в 2014/2015 МР. Зернотрейдери - не конкуренти, але партнери корпорації.

Питання: Ви контактуєте з колишнім керівництвом держкорпорації? З яких питань?

Відповідь: Нинішнє керівництво ДПЗКУ і минуле керівництво ДПЗКУ - вони всі громадяни однієї країни, громадяни України. І, зрозуміло, громадяни однієї країни повинні спілкуватися зі своїми співгромадянами в інтересах своєї держави. Хіба не так?

Питання: Чи користуються вже аграрії східних областей послугами ДПЗКУ з безоплатного приймання зерна на елеватори?

Відповідь: Користуються. Приймання зерна в Донецькій і Луганській областях почалося успішно. Наші елеватори приймають від 5 до 8 тис. тонн нового врожаю щодня. Звичайно, військова ситуація, блокпости диктують свої особливості. Але у кожного керівника елеватора в Донецькій і Луганській областях є свої напрацьовані зв'язки з виробниками. Вони знаходяться в контакті з ними.

Питання: Чи зможе ДПЗКУ цього року вийти на прибуток?

Відповідь: ДПЗКУ планує в другому півріччі 2014 закупити значні обсяги зернових, що, в свою чергу, дасть можливість отримати позитивний фінансовий результат за підсумками року. Говорити про рівень прибутку за рік складно, оскільки він залежить від багатьох факторів, таких як обсяг зібраного врожаю в регіонах, зміни курсу національної валюти, зміни цін на зернові на світовому ринку зерна та ін.

Інтерфакс-Україна