Наталія Головань: Про умови та переваги осінньої форвардної програми

14.11.2017
Наталія Головань: Про умови та переваги осінньої форвардної програми

Осінню форвардну програму, яка включає закупівлю ранніх зернових, ДПЗКУ проводить вже другий рік поспіль. Нинішня стартувала у жовтні. Крім неї вже багато років проводиться весняний форвард.

«Якщо раніше корпорація закуповувала переважно кукурудзу для експорту у Китай, то тепер ми також закуповуємо пшеницю, ячмінь і сою, – розповідає начальник відділу форвардних закупівель ПАТ «ДПЗКУ» Наталія Головань. У рамках цьогорічного осіннього форварда плануємо закупити не менше 450 тис. тонн озимої пшениці і 50 тис. тонн озимого ячменю. При цьому на авансування форвардної програми тільки до кінця 2017 заплановано виділити 1,5 млрд грн».

Заявлений обсяг фінансування не є остаточним – сума авансування може бути істотно збільшена, якщо сільгоспвиробники будуть активно брати участь у форвардній програмі держкорпорації.

У чому ж переваги форвардної програми ДПЗКУ у порівнянні з банківським кредитуванням?

По-перше, незважаючи на понижуючі цінові коефіцієнти, отримані аванси обходяться сільгоспвиробнику набагато дешевше, ніж обслуговування кредитів у банку.

По-друге, банк бере заставу при кредитуванні – нерухомість, транспортні засоби та інше майно. Тоді як у програмах ДПЗКУ у якості застави виступає майбутній урожай.

Форвардні угоди оформляються через договір поставки і договір застави тих посівів, урожай з яких корпорація і закуповує. Обов’язково укладається і договір страхування.

«Наша комісія разом з представником страхової компанії виїжджає, оцінює стан посівів і при позитивному висновк у ми здійснюємо авансування. Звичайно, майбутній урожай повинен бути застрахований. Тоді, наприклад, у разі несприятливих погодних умов, які не дозволять отримати очікуваний обсяг зернових з законтрактованих площ, страхова компанія виплатить сільгоспвиробнику страхову суму з розрахунку 4000 гривень на один гектар (мінус франшиза відповідно до страхового договору)», – пояснює Наталія Головань.

Обсяг закупівлі становить 70% від очікуваного врожаю, а в якості орієнтира береться середня врожайність по підприємству або у даному районі за попередні 5 років. Конкретні посівні площі фіксуються у договорах заста ви та страхування, а в договорі купівлі фіксується обсяг у тоннах і сума передоплати.

Ціну, по якій ДПЗКУ авансує сільгоспвиробника – 3000 грн. за 1 тонну пшениці або ячменю (зерно III класу). Аванс – це перший транш. Другий транш – це, по суті, вже балансовий платіж відповідно до тієї ціни, яка буде діяти на день поставки товару. За умови поставки договірних обсягів на їх зерновий склад, коефіцієнт зниження ціни відповідає у середньому с тавці у 10,5% річних, а якщо зерно пос тавляється і зберігається на елеваторах, які не належать корпорації, то коефіцієнт відповідає 11% річних. А через те, що у розрахунок приймається точна кількість днів, які сільгоспвиробник користувався авансом і період його використання становить у середньому від 3 до 6 місяців, то фінальний рівень ставки ще нижчий. Крім привабливих фінансових умов ДПЗКУ, вигода також полягає у зручній логістиці – адже у корпорації, на відміну від інших операторів, 53 власних елеватора, які рівномірно розміщені по всій території України, що істотно знижує витрати сільгоспвиробника при виконанні поставок.

Найчастіше за авансуванням у ДПЗКУ звертаються дрібні і середні сільгоспвиробники, які швидко розвиваються і тому відчувають потребу в обігових коштах. При цьому коло постійних клієнтів корпорації постійно зростає і сьогодні налічує близько 1100 фермерських господарств. Серед партнерів корпорації є підприємства, які співпрацюють з нею вже четвертий-п’ятий сезон поспіль, – тому що задоволені таким партнерством.
«Ми готові працювати з фермерами, які обробляють від 50 га і мо жуть поставити партії зерна обсягом від 100 тонн. Хоча, траплялись випадки, коли купували і менші обсяги. Головне, щоб підприємство було фінансово стабільним, щоб у нього не було ніяких відкритих судових розглядів, де воно фігурує в якості відповідача», – підкреслює начальник відділу форвардних закупівель.