Для підвищення ефективності роботи підприємства необхідно, щоб у нього була своя земля, - директор Великолепетиського елеватору

1.03.2017
Для підвищення ефективності роботи підприємства необхідно, щоб у нього була своя земля, - директор Великолепетиського елеватору

Створення власного банку землі – одне з пріоритетних завдань Державної продовольчо-зернової корпорації  України на 2017 рік. Тим більше, що одне з підприємств, яке котрий рік поспіль успішно працює у складі ДПЗКУ – Великолепетиський елеватор – вже сімнадцять років має орендований земельний банк та успішно користується цим додатковим активом для підвищення власного прибутку. Директор філії ПАТ "ДПЗКУ" Великолепетиський елеватор Дмитро Рабовський поділився досвідом експлуатації земельного банку та розповів про плани на поточний рік.

Великолепетиський елеватор, який цього року відзначатиме 85-річчя, має три основних напрямки діяльності:  вирощування сільськогосподарської продукції, елеваторна (заготівельна) діяльність та виробництво пшеничного борошна. При цьому біля 85% з переробленого зерна – це зерно власного виробництва.

«Що стосується елеваторної діяльності, то тут можна сказати, що приблизно на 40% ми забезпечуємо завантаження елеваторних потужностей власним зерном і 60% - це зерно поклажодавців. Ну і основний на сьогодні напрямок діяльності, який забезпечує на 90% наш фінансовий результат – це вирощування продукції рослинництва», - розповідає Дмитро Рабовський.

Але вочевидь, що для вирощування власної агропродукції необхідно мати земельний ресурс. Саме цим і може похвалитися Великолепетиський елеватор, який поки що єдиний з усіх філій держкорпорації має орендований банк землі загальною площею 6 тисяч гектарів.

«Для підвищення ефективності роботи підприємства необхідно, щоб у нього була своя земля для розвитку напрямку агровиробництва. Ми почали процес формування земельного банку у 2000 році. Ми повинні були зберегти робочі місця на підприємстві, адже на той час не могли далі заробляти кошти виключно як елеватор через його малу ємність. Наші потужності зі зберігання усього 38,5 тис тонн, а потужності переробки – 90 тонн на добу», - каже Дмитро Рабовський, згадуючи історію створення банку землі.

Він не заперечує, що процес був складним, але підприємству за рахунок власних коштів вдалося придбати у сільгоспвиробників вживану техніку і розпочати нелегкий процес вирощування зернових. Серед головних чинників успіху директор підприємства називає обов’язкове дотримання технології виробництва.

«Землі і майбутньому врожаю потрібно давати все необхідне, використовуючи добрива, засоби захисту рослин тощо. Ми жорстко дотримуємось технологій вирощування і відповідно маємо врожайність вище, ніж в середньому по району. Наприклад, у 2016 році врожайність озимої пшениці на наших ділянках складала в середньому 47 ц/га,  в той час як середня по району була 33 ц/га, по ячменю ми отримали врожайність близько 35 ц/га проти 27 ц/га по району. Аналогічна ситуація і по соняшнику – 19 ц/га проти середнього по району показника в 11-12 ц/га. І саме головне – не чекати на миттєве збагачення, а прораховувати все на перспективу. Ми пішли саме цим шляхом – і вже 17 років дбайливо обробляємо землю, а вона фактично забезпечує 90% нашого прибутку. Середня доходність на 1 га складає понад 5 тис. грн.», - додає Дмитро Леонідович.

Також за ці роки був сформований парк необхідної для сільгоспвиробництва техніки. Нажаль, з часом техніка зношується, переймається Дмитро Рабовський, тому сьогодні у елеватора є потреба у придбанні декількох нових одиниць: «Сьогодні у нас є потреба у придбанні нових комбайнів та сучасних сівалок, жаток та борон. Відсутність або застарілість такої техніки суттєво уповільнює наш розвиток і може зменшити прибутковість. Тому ми запланували у 2017 році спрямувати близько 10 млн гривень капітальних інвестицій на оновлення нашого парку. За ці кошти ми також розраховуємо придбати очисну машину на млин та провести поточний ремонт сушарного обладнання».

Великолепетиський елеватор дійсно може стати прикладом успішного використання земельного банку. Адже,  маючи невеликі обсяги заготівлі, елеватор котрий рік поспіль показує найвищий фінансовий результат серед підприємств корпорації. У цьому, за словами директора елеватора, є і значна заслуга його працівників.

«У нас великий колектив – 180 людей, і все, що ми сьогодні маємо на нашому підприємстві – це все створене працею людей. І ми разом кожного дня доводимо, що державне підприємство може бути ефективним і корисним як для держави, так і для своїх працівників!», - підкреслює Дмитро Рабовський.

 

Довідка:

Великолепетиський елеватор у смт. Велика Лепетиха Херсонської області був побудований ще у 1928 році. Споруда була зведена з дерева та оббита цинкованим залізом. Але під час Великої Вітчизняної війни будівля була повністю зруйнована. Після війни елеватор було відбудовано, а у 1977 році – до нього приєднано млин «Облхарчопрому».

На філії є власне підсобне господарство з вирощування зернових на орендованих 6 тис. га землі.

Загальна робоча зернова місткість філії «Великолепетиський елеватор» складає 39 тис. тонн. Основні культури зберігання: пшениця, ячмінь, ріпак, соняшник.

Переробні потужності млинзаводу філії складають 20,5 тис. тонн борошна в рік, добова продуктивність - 90 тонн.

Потужності філії з відвантаження зерна: відвантаження на водний транспорт – 1500т/добу; відвантаження на автотранспорт – 600т/добу.

У 2016 році вперше за історію підприємства було відновлено відвантаження збіжжя на річковий транспорт  – гавань елеватору прийняла на завантаження 2 баржі загальним обсягом близько 6 тисяч тонн.