Позиція ДПЗКУ щодо низки недостовірних матеріалів у ЗМІ

31.08.2016
Позиція ДПЗКУ щодо низки недостовірних матеріалів у ЗМІ

Враховуючи статус ПАТ «ДПЗКУ» та можливу зацікавленість окремих осіб встати до руля корпорації, останнім часом практично кожного дня у засобах масової інформації з’являються публікації, які містять недостовірні та перекручені факти, що навмисно чи ненавмисно, але компрометують ПАТ «ДПЗКУ» та роботу його нинішнього керівництва.

Зважаючи на оприлюднення в мережі Інтернет чергової подібної статті, публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» хоче звернути увагу ЗМІ та громадськості на декілька моментів, оприлюднених в останньому «замовному» матеріалі.

Щодо позовів про повернення майна від ПАТ «ДПЗКУ» до ДАК «Хліб України»

Безумовно, майно, передане на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. № 764 «Про заходи з утворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (зі змінами, у т.ч. внесеними постановою КМУ від 24 липня 2013 р. № 626), з метою його збереження та належного використання не може бути повернуте Державній акціонерній компанії «Хліб України», а має бути віднесене як внесок до статутного капіталу ПАТ «ДПЗКУ».

Питання ж щодо появи судових позовів стосовно останніх отриманих ПАТ «ДПЗКУ» цілісних майнових комплексів деяких дочірніх підприємств ДАК «Хліб України», необхідно порушувати не перед ПАТ «ДПЗКУ», яке вже інвестувало мільйони гривень у розвиток цих об’єктів, а перед суб’єктами, які саме ініціюють ці позови, а значить зацікавлені у передачі державного майна збанкрутілій ДАК «Хліб України» та його подальшому придбанню за безцінь.

Щодо розгляду справ за позовами ДАК «Хліб України» про повернення майна від ПАТ ДПЗКУ» до ДАК «Хліб України» («Володимир-Волинський КХП», «Криворізький КХП», «Роменський КХП», Хлібна база  №89 та ін.) слід зазначити, що на сьогоднішній день не має жодного судового рішення про повернення цього майна до ДАК «Хліб України», яке б набрало законної сили.

ПАТ «ДПЗКУ» вживаються всі необхідні заходи для захисту своїх інтересів, у тому числі в судовому порядку при розгляді подібних позовів.

Так, Окружним адміністративним судом м. Києва вже розглянуто 4 справи про визнання протиправною та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. №764 за позовом декількох позивачів та всім позивачам у задоволенні позовів відмовлено повністю.

Окрім того, слід нагадати, що нинішнє керівництво ДПЗКУ очолює корпорацію з 2015 року та не могло брати участі у передачі майнових комплексів від ДАК «Хліб України» до статутного капіталу корпорації у 2010-2013 роках, проте вживає всіх необхідних заходів аби сьогодні зберегти державне майно та привести активи корпорації до сучасного технологічного рівня.

Щодо повернення дебіторської заборгованості

Практично вся дебіторська заборгованість перед ДПЗКУ утворилася впродовж 2013-2014 років внаслідок численних фактів зловживання службовим становищем посадових осіб корпорації та пов’язаних контрагентів щодо незаконного заволодіння грошовими та матеріальними активами товариства. Обсяг дебіторської заборгованості за експортними контрактами становить 132 млн дол. США, за внутрішніми контрактами біля 800 млн грн. Саме кримінальний характер утворення та значний обсяг нанесеної в ці роки шкоди зумовили широкий суспільний резонанс, пильну увагу державних і правоохоронних органів до корпорації.

Проте, починаючи з 2015 року, керівництвом ДПЗКУ було введено заборону на торгівлю з офшорними компаніями та впроваджено суворий фінансовий контроль за торговими операціями, завдяки чому було забезпечено 100% виконання зовнішньоекономічних та форвардних контрактів.  Як наслідок, відвантаживши на експорт у 2015/16 МР біля 3,1 млн тонн зернових, компанія не тільки повністю отримала валютну виручку, але й стала лідером з експорту українського зерна.

Окрім цього, керівництвом корпорації було проведено активну роботу з повернення дебіторської заборгованості попередніх років. В результаті вжитих організаційних заходів у 2015-2016 рр. погашено заборгованість перед ДПЗКУ за спотовими та форвардними договорами  на суму 196,5 млн. грн.

Також, упродовж 2015-2016 рр. на системній основі вживались  заходи щодо повернення боргів за 15 зовнішньоекономічними контрактами по 5 офшорним компаніям. Внаслідок проведеної за цей період роботи, отримано 13 позитивних судових рішень щодо стягнення з компаній-нерезидентів на користь ПАТ «ДПЗКУ» дебіторської заборгованості на суму понад 127,9 млн дол. США, з яких – 3 рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду (МКАС) при ТПП України, 4 рішення міжнародного арбітражу ГАФТА (м. Лондон) та 6 рішень Господарського суду м. Києва.

За зверненням ДПЗКУ ГСУ ГПУ на сьогодні проводиться 4 досудових розслідування за фактами привласнення майна посадовими особами, засновниками офшорних підприємств, за ознаками зловживання службовим становищем, що спричинило шкоду в особливо великих розмірах (ч.5 ст.191 КК України). Загалом, за ініціативою нинішнього керівництва корпорації, правоохоронними органами відкрито 137 кримінальних впроваджень. Водночас, незважаючи на вжиті заходи, левова частка дебіторської заборгованості залишається ще не поверненою. До списку найбільших недобросовісних контрагентів-дебіторів попали такі компанії, як ТОВ «Зерно.УА», «Південноукраїнська інвестиційна компанія», «Агроснабсервіс», ТОВ «СК-Регіон», ТОВ «Маркет-Груп», стосовно яких також направлені відповідні повідомлення до правоохоронних органів.

Щодо кадрової політики ПАТ «ДПЗКУ»

До категорії  «головне сказати, а далі виправдовуйся, якщо зможеш» відноситься і інформація по зазначених у деяких інформаційних матеріалах «особливих» кадрових рішеннях.

Варто відмітити, що звільнення заступника голови правління Олександра Німаса відбулось за рішенням органу управління, тобто Міністерства аграрної політики та продовольства України, адже відповідно до статуту державної корпорації, це питання не належить до компетенції голови правління. Навіть якщо дуже напружуватись, знайти якісь особливі мотиви в звичайній ротації кадрів – невдячне завдання.

Щодо департаментів закупівлі, зовнішньоекономічної діяльності та маркетингу і реалізації готової продукції (а не переробки, як зазначають в деяких джерелах), то вони є одними з базових для діяльності корпорації, тому про їх ліквідацію чи суттєве скорочення не може бути й мови, а от оцінка керівників цих департаментів може здійснюватися лише за результатами їх роботи.

В той же час, питання оптимізації роботи структурних підрозділів та їх можлива реструктуризація знаходиться у компетенції керівництва корпорації, яке керується виключно принципом ефективної діяльності як самих підрозділів, так і кожного окремого працівника. 

«Торгова компанія такого масштабу буде ефективною лише тоді, коли в ній будуть працювати системні, компетентні фахівці з гідними цінностями, які не бояться брати на себе відповідальність. Підхід дуже простий – кожний керівник створює ефективний підрозділ і несе за нього відповідальність», - говорить голова ДПЗКУ Борис Приходько.

Щодо Генерального договору з китайською корпорацією ССЕС

Спекуляції щодо виконання/невиконання ПАТ «ДПЗКУ» зобов‘язань відповідно до Генерального договору про співпрацю від 24.10.2012 року між ДПЗКУ та ССЕС не припиняються із самого початку цього двостороннього партнерства.  При цьому практично ніхто з критиків діяльності корпорації не звертає увагу на те, що торгівля є процесом двостороннім – необхідно мати не лише продавця, але й покупця товару. ПАТ «ДПЗКУ» повністю виконує свої зобов’язання за Генеральним договором. За 2015/16 МР корпорацією було надано китайському партнеру більше 160 пропозицій на поставку 5,2 млн тон українського збіжжя. Позиція української сторони зумовлена не бажанням чи небажанням керівництва ДПЗКУ виконувати положення договору, а, в першу чергу, наявністю запитів на певний обсяг продукції з боку китайського партнера, а також відповідними дорученнями Уряду і профільного Міністерства, та, безперечно, захистом інтересів держави.

Тим не менш, хочемо зазначити, що 23-25 серпня 2016 року відбулось Четверте засідання Підкомісії з питань торговельно-економічного співробітництва в рамках діяльності Комісії зі співробітництва між Урядами України та КНР. В ході проведених консультацій було констатовано необхідність якнайшвидше знайти компроміс між сторонами, у тому числі в питанні торгівлі, а саме: ДПЗКУ – поставляти заявлені обсяги зернових, а компанії ССЕС – забезпечити їх безперебійну закупівлю. Адже, поки що, через профіцит кукурудзи в КНР, можна зробити висновок, що і сама ССЕС не має на сьогодні можливості забезпечити ліквідний попит на українське зерно.

У будь-якому разі, керівництво корпорації налаштоване на відкритий діалог та продовження перемовин із китайською стороною для знаходження компромісних рішень.

До того ж, саме значні зобов‘язання ПАТ «ДПЗКУ» перед китайським банком-кредитором зумовлюють необхідність беззбиткової діяльності та акумулювання прибутків для виконання чинних кредитних умов. Так, завдяки суворій фінансовій дисципліні, у 2015 році чистий дохід корпорації від реалізації продукції, робіт та послуг виріс на 76% та склав 12,4 млрд. грн, валовий прибуток збільшено на 33% - до 1,7 млрд. грн. Окрім того, було здобуто найвищий операційний прибуток за останні три роки, якій становив 612,4 млн. грн., а також у 2015 році (вперше за останні 3 роки) було досягнуто позитивне сальдо надходжень грошових коштів у розмірі 547,14 млн. грн. Дані фінансові показники були підтверджені у звіті незалежної аудиторської компанії BDO.

Щодо останніх досягнень корпорації

Керівництво ПАТ «ДПЗКУ» постійно займається підвищенням ефективності діяльності компанії.

По-перше, корпорація сьогодні чи не єдине державне підприємство, яке має власну місію та візію. Обличчя України на світовому ринку зернових – саме так визначили місію ДПЗКУ на стратегічний сесії працівники разом з ТОП-менеджментом компанії. І сьогодні зусилля всієї команди ДПЗКУ спрямовані на те, щоб гідно представляти Україну на зовнішніх зернових ринках, а значить забезпечити стабільні та довготривалі стосунки з іноземними партнерами, якими на сьогодні є виключно першокласні компанії зі світовим ім’ям, такі як ADM, Louis Dreyfus, Nidera та інші.

По-друге, компанія значно наростила не тільки експорт зернової продукції, а  й продукції з доданою вартістю. Так, за результатами 2015/16 МР, ДПЗКУ експортувала понад 40 тис. тонн борошна, що вдвічі більше ніж у попередньому сезоні. До того ж, саме ДПЗКУ почала експортувати борошномельну продукцію судновими партіями, відправивши з початку 2016 року судном більше 12  тис. тонн українського борошна.

По-третє, в компанії оптимізовано бізнес-процеси та впроваджено систему кількісно-якісного обліку, яка представляє собою цілий спектр нововведень, від встановлення нових пробовідбірників та сучасного лабораторного обладнання до створення власного моніторингового центру, який за допомогою спеціальної системи відеоспостереження та моніторингу контролює весь процес приймання зерна на елеваторі, починаючи від його завозу, зняття проби, лабораторної оцінки якості і до самого відвантаження збіжжя у вагони.

Окрім того, виходячи із введеного обмеження на відвантаження зернових автотранспортом та збільшеного внаслідок цього навантаження на залізничні перевезення, власна служба логістики ДПЗКУ віднайшла можливість транспортування вантажів по річці з двох елеваторів корпорації, з подальшим рейдовим перевантаженням на морські судна, що є реальною альтернативою доставці зерна в порт залізницею чи автотранспортом. Це перша подібна операція з часів створення ДПЗКУ і сьогодні для корпорації це є безумовною конкурентною перевагою.

 

Тож звинувачення у непрофесіоналізмі, корупційних діях та приведенні корпорації до збиткового стану, що наводяться у різних компрометуючих публікаціях, вважаємо провокаційними та такими, що не відповідають дійсності.

Загалом, подібні публікації ще раз підтверджують той факт, що деякі українські ЗМІ не нехтують жодними засобами і для створення ефекту сенсації допускають перекручення інформації шляхом її довільної інтерпретації, використання домислу, неповного відтворення фактів та передачі фактів поза їхнього контексту.

Частково дублюючи раніше опубліковану інформацію, не орієнтуючись у специфіці питання та не здійснивши попередньої перевірки матеріалу, автори таких статей допускають розповсюдження інформації, що не відтворює реальної ситуації та дискредитує як ПАТ «ДПЗКУ», так і його керівництво в очах контрагентів та громадськості.

Виходячи з викладеного, ПАТ «ДПЗКУ» звертається з проханням до всіх, хто так чи інакше причетний до розповсюдження компрометуючих матеріалів, не спекулювати неперевіреними фактами та оприлюднювати  лише достовірну інформацію, яка стосується діяльності компанії .

У свою чергу, ми завжди відкриті до діалогу!

 

Прес-служба ПАТ «ДПЗКУ»