Експерти: Аграрії скористалися вигідними механізмами залучення коштів для польових робіт

19.04.2013

На цьогорічні весняно-польові роботи аграрії витратять близько 38,6 мільярда гривень. Окрім власних обігових коштів, сільгоспвиробники залучають і банківські кредити. Планується, що фінустанови нададуть аграріям майже 7,5 мільярда гривень кредитів.

Так, наразі виробники вже залучили більше половини цієї суми − понад 4,7 мільярда гривень, що на 1,3 мільярда гривень більше проти відповідного періоду минулого року. Тому Перший віце-прем’єр-міністр Сергій Арбузов наголосив на необхідності активізації кредитування комерційними банками весняно-польових робіт.

«На всіх рівнях необхідно посилити роботу з комерційними банками із залучення кредитів, які слід спрямувати, насамперед, для закупівлі матеріально-технічних ресурсів», − зазначив Сергій Арбузов.

Зокрема, він доручив посилити роботу з комерційними банками, аби посприяти залученню кредитів підприємствами АПК для закупівлі необхідних для посівної кампанії матеріально-технічних ресурсів.

Своєю чергою, Голова Аграрного Союзу України Геннадій Новіков зауважив, що для аграрного сектору в усіх країнах світу передбачені преференції щодо кредитування. Тому з огляду на високі кредитні ставки в комерційних банках України держава запропонувала аграріям вигідні механізми для залучення коштів – це форвардні закупівлі зерна Аграрним фондом та Державною продовольчо-зерновою корпорацією.

«Цього року держава потужно підтримала аграріїв – ефективно спрацювали Аграрний фонд і ДПЗКУ. У цьому маркетинговому році вперше були задіяні механізми форвардних закупівель саме з осені. Аграрний фонд і ДПЗКУ вже на 100% розрахувалися за форвардними закупівлями. Тож аграрії могли отримати кошти заздалегідь», − підкреслив Геннадій Новіков.

Також експерт нагадав про Земельний банк, який має почати кредитування аграріїв вже з другої половини цього року. Він додав, що Банк однозначно відіграє позитивну роль у тих планах, які ставить держава у сфері нарощення виробництва сільгосппродукції. Необхідність комплексного підходу до вирішення питання отримання аграріями кредитів відзначив і голова Комітету економістів України Андрій Новак. Зі слів експерта, Уряду та Нацбанку потрібно постійно працювати над зниженням кредитних ставок банківської системи в цілому.

«Для цього необхідно приймати законодавство, яке би зобов’язувало певний відсоток кредитного портфелю банків спрямовувати саме у реальні сектори економіки – промисловість, аграрний сектор тощо», − зауважив Андрій Новак.

Нагадаємо, що за словами Міністра аграрної політики та продовольства Миколи Присяжнюка, держава постійно працює над вдосконаленням механізмів фінансування аграріїв. Окрім того, вже невдовзі аграріїв кредитуватиме Державний земельний банк лише під 10-12% річних. Ними, в тому числі, зможуть скористуватися середні та малі сільгоспвиробники.

                                                                                                                                                                     AgroNews